قوانین و مقررات

ایران ایر

شناسه نرخی میزان بار بزرگسال و کودک میزان بار نوزاد
Y S V Q K M N X L O 20 کیلوگرم 10 کیلوگرم
C J I 30 کیلوگرم

آسمان

شناسه نرخی میزان بار بزرگسال و کودک میزان بار نوزاد
U R X Q N M L K H B O E 20 کیلوگرم 0 کیلوگرم
Y V S 25 کیلوگرم
D I Z 30 کیلوگرم

ماهان

شناسه نرخی میزان بار بزرگسال و کودک میزان بار نوزاد
N T V L Q U W WW WA WS WQ X B BH S Y 20 کیلوگرم 0 کیلوگرم
P C CC I R 25 کیلوگرم

آتا

شناسه نرخی میزان بار بزرگسال و کودک میزان بار نوزاد
Y R O V B Q P N M L A D K W H F E S I 20 کیلوگرم 10 کیلوگرم

تابان

شناسه نرخی میزان بار بزرگسال و کودک میزان بار نوزاد
Y YD YF YK YN YP
T R V Z L M A I P F C K D N
B W J S O Q E U H X G
20 کیلوگرم 10 کیلوگرم

قشم ایر

شناسه نرخی میزان بار بزرگسال و کودک میزان بار نوزاد
A Y V M K N Q R 20 کیلوگرم 10 کیلوگرم

کاسپین

شناسه نرخی میزان بار بزرگسال و کودک میزان بار نوزاد
J JF JB JH JD
Z ZF ZB ZH ZD
Q QF QB QH QD
W WF WB
N NF NB
X
S SF
H HF
P PF PB
R RF RB RH RD RE
M
K KF
L LF LB LH
I IF IB IH IE
V A F U D
20 کیلوگرم 0 کیلوگرم

کارون

شناسه نرخی میزان بار بزرگسال و کودک میزان بار نوزاد
B S Y N Q K V X H L M R U D O E Z F P 20 کیلوگرم 0 کیلوگرم

کیش ایر

شناسه نرخی میزان بار بزرگسال و کودک میزان بار نوزاد
J Y V R D A H B P Q M N L O E K U X S 20 کیلوگرم 10 کیلوگرم
C 30 کیلوگرم 0 کیلوگرم

زاگرس

شناسه نرخی میزان بار بزرگسال و کودک میزان بار نوزاد
C J (CIP)
Z ZD ZF ZI ZL
F FD FF FI FL FN FQ FS FU FW
I ID IF
T TD TF
U UD UF
A AD AF
B BD BF BI D DD
S
M MD
N ND
R RD RF
H HD
Q QD
L LD
20 کیلوگرم 0 کیلوگرم
P PD
V VD VF
Y YD K KD
W WD WF
15 کیلوگرم

معراج

شناسه نرخی میزان بار بزرگسال و کودک میزان بار نوزاد
P P1 Y Y1 Y2 Y3 B B1 B2 B3
M M1 M2 M3
H H1 H2 H3 H4 H5 H6
20 کیلوگرم 10 کیلوگرم

سپهران

شناسه نرخی میزان بار بزرگسال و کودک میزان بار نوزاد
تمامی شناسه‌های نرخی 20 کیلوگرم 10 کیلوگرم

پارس ایر

مسیر میزان بار بزرگسال و کودک میزان بار نوزاد
خروجی از قشم 20 کیلوگرم 10 کیلوگرم

توجه: محدودیت ایرلاین حجم بار می باشد. هر مسافر محترم مجاز به حمل یک چمدان بسته باری متوسط در پروازهای خروجی از قشم میباشد.
منظور از متوسط طول و عرض بین ۵۸ تا ۶۸ سانت و ارتفاع بین ۶۱ تا ۶۸ سانتی متر است.

پویا

شناسه نرخی میزان بار بزرگسال و کودک میزان بار نوزاد
تمامی شناسه‌های نرخی 15 کیلوگرم 0 کیلوگرم

وارش

شناسه نرخی میزان بار بزرگسال و کودک میزان بار نوزاد
M V U P S R
MI VI UI PI SI RI WI LI KI QI YI NI HI
W L K Q Y N H I J
MN VN PN RN LN KN QN YN HN IN
UU VV MM LL KK QQ WW PP SS RR
HH II NN
20 کیلوگرم 0 کیلوگرم

ایران ایرتور

بازه قیمتی میزان بار بزرگسال و کودک میزان بار نوزاد
500,000 تومان و بالاتر 20 کیلوگرم 0 کیلوگرم
300,000 الی 499,000 تومان
155,000 الی 299,000 تومان
154,000 تومان و پایین تر

شرایط و مقررات پرواز داخلی در دوران کرونا

 • کلیه مسافرین که قصد سفر داخلی با هواپیما دارند، برای سوار شدن به هواپیما حتما باید کارت واکسن یا برگه تست منفی کویید 19 (PCR) ارائه دهند
 • افرادی که تنها یک دوز از واکسنشان را دریافت کرده باشند، در صورتی که از زمان تزریق دوز دوم واکسنشان نگذشته باشد، با ارائه کارت واکسن، می‌توانند کارت پرواز خود را دریافت کنند.
 • افرادی که بر اثر وجود علائم بیماری کووید 19 تست داده‌اند و تست آنها مثبت اعلام شده است موظفند پس از طی حداقل ۱۴ روز از دوران نقاهت و سلامتی کامل به مراکز معتبر وزارت بهداشت مراجعه و مجددا تست کرونا (PCR) داده و جواب منفی آن را برای استفاده از خدمات حمل و نقل هوایی ارائه دهند. بدیهی است در صورت بی‌توجهی و عدم پذیرش مسافر توسط ایرلاین، تمامی جرایم و هزینه‌های کنسلی و نوشو پرواز برعهده مسافر است و آژانس هیچ مسئولیتی در قبال آن نخواهد داشت.

قوانین عمومی کنسلی بلیط داخلی

 • بر اساس مقررات سازمان هواپیمایی کشوری، مسئولیت تاخیر یا تعجیل و کنسلی پرواز برعهده شرکت هواپیمایی مربوطه است.
 • اگر مسافر قصد کنسلی بلیط هواپیمای سیستمی داشته باشد، طبق قوانین هواپیمایی شامل جریمه کنسلی خواهد شد. درصد جریمه بر اساس قوانین ایرلاین و قوانین سازمان هواپیمایی کشوری متفاوت خواهد بود. پس از ثبت درخواست کنسلی بلیط توسط مسافر، هزینه جریمه کنسلی از قیمت بلیط کم شده و باقی‌مانده هزینه بلیط به حساب مسافر برمی‌گردد. جهت مشاهده جدول درصد جریمه ها کلیک بفرمایید.
 • در پروازهای چارتری مطابق با شرایط و قوانین چارترکنندگان امکان دارد بلیطی غیرقابل استرداد و کنسلی باشد. قوانین و مقررات تغییر و کنسلی بلیط هنگام خرید به مسافر اطلاع رسانی می‌شود. مدت زمان بازگشت وجه، پیرو قوانین بین بانکی حداکثر تا 72 ساعت است.
 • در صورت ابطال پرواز از سوی ایرلاین یا تاخیر بیش از دو ساعت پرواز، کنسل کردن بلیط شامل جریمه نمی‌شود.
 • در صورت لغو پرواز توسط ایرلاین، بدون پرداخت هزینه می‌توانید بلیط خود را کنسل کرده و از دیگر پروازهای موجود بلیط تهیه کنید.
 • در صورت انصراف مسافر به دلیل تاخیر بیش از دو ساعت، ارائه‌ی بلیط یا رسید مهر شده برای پیگیری استرداد بلیط بدون جریمه الزامی است.
 • اگر مسافر قصد خرید بلیط هواپیما در 2 پرواز متوالی را داشته باشد باید به این نکته دقت کند که حداقل 3 ساعت زمان بین رسیدن پرواز اول به مقصد و حرکت پرواز دوم فاصله باشد. در غیر این صورت آژانس هیچگونه مسئولیتی در برابر نرسیدن به پرواز دوم برعهده نخواهد داشت. جریمه کنسلی بلیط دوم بر عهده مسافر خواهد بود.

شرایط کنسلی ایرلاینها برای موارد خاص

 • در حال حاضر ایرلاین ماهان با ایرلاین های آتا و قشم ایر بابت پروازهای رفت و برگشت و کانکشن قراردادی ندارد.
 • ایرلاین پویا تنها در صورتی که هر دو لگ پویا باشد و فاصله بین پرواز 24 ساعت باشد استرداد لگ دوم را بدون جریمه انجام میدهد.
 • در حال حاضر ایرلاین ماهان و قشم ایر برای مسافرانی که به دلیل پزشکی نمیتوانند از پرواز استفاده کنند و قبل از پرواز با ایرلاین هماهنگی لازم را انجام نداده اند و از پزشک معتمد ایرلاین تایید انجام پرواز نگرفته اند حتی با بلیط مهر شده استرداد بدون جریمه انجام نمیدهند.
 • اصلاح استرداد بلیط هواپیمایی وارش در صورت نیاز از قبیل تاخیر بیش از دو ساعت پرواز که موجب انصراف مسافر از پرواز شده است تا 7 روز کاری امکان پذیر است.
 • بلیط مسافرین پرواز کارون پس از پذیرش و دریافت کارت پرواز(در صورت عدم استفاده از پرواز) غیر قابل استرداد می باشد.
 • استرداد بدون جریمه پرواز های رفت و برگشت و کانکشنی ایرلاین ساها در صورتی که حداکثر فاصله بین پروازها 48 ساعت باشد در صورت ثبت استرداد قبل از انجام پرواز امکان پذیر است.حداقل زمان بین دو پرواز نیز اگر هر دو طرف ایرلاین ساها باشد باشند از زمان فرود پرواز اول تا بلند شدن پرواز بعدی 2 ساعت واگر یکی از ایرلاین ها ساها و ایرلاین دیگه غیر از ساها باشند این تایم 3 ساعت است.

قوانین و مقررات پرواز خارجی

 • توصیه می‌شود پیش از خرید بلیط پرواز خارجی، قوانین مربوط به خرید و استرداد آن را مطالعه کنید.
 • امکان دارد هنگام خرید بلیط پرواز خارجی، مبلغ از حساب کسر شود اما خرید بلیط قطعی نشده باشد. در این شرایط خونسرد باشید، چرا که مبلغ به حساب شما برگردانده می‌شود و می‌توانید برای خرید بلیط مجددا اقدام کنید. به یاد داشته باشید که کسر وجه از حساب به معنی قطعی شدن خرید نیست تا زمانی که بلیط برای شما صادر نشود.
 • طبق قوانین هواپیمایی کشور، بازه سنی نوزاد بین 10 روز تا 2 سال و کودک بین 2 تا دوازده سال است و مسافر بزرگسال بیش از دوازده سال دارد. خریدار بلیط باید با توجه قوانین، اقدام به خرید بلیط کند. در صورت اشتباه وارد کردن رده سنی و تاریخ تولد، مسافر امکان سوار شدن به هواپیما را نخواهد داشت.
 • در صورت کنسلی یا استرداد بلیط ‌های سیستمی هواپیما، باید جریمه پرداخت شود. هر شرکت هواپیمایی قوانین کنسلی متفاوتی دارد و مبلغ جریمه متفاوت خواهد بود. البته در پروازهای چارتری امکان استرداد مبلغ بلیط و پرداخت هزینه کنسلی از طرف چارترکننده اعلام میگردد و امکان غیر قابل استرداد بودن بلیط نیز وجود دارد.

شرایط ویزا و پاسپورت

 • اگر از اعتبار پاسپورت کمتر از 6 ماه (180 روز کامل) باقی مانده باشد، مسافر اجازه خروج از کشور در فرودگاه را نخواهد داشت.
 • پاسپورت مسافران آمریکا و کانادا، باید در زمان بازگشت از سفر، حداقل 6 ماه اعتبار داشته باشد.
 • پرداخت عوارض خروج از کشور ، مالیات شهری (CITY TAX) و مالیات مسافرتی (TOURIST TAX) در کشور (های) مقصد و مسئولیت کنترل عدم ممنوع الخروج بودن مسافر به عهده خود شخص است.
  حضور مسافر در فرودگاه برای پروازهای خارجی 4 ساعت قبل از پرواز الزامی است.
 • شماره پاسپورت باید به صورت کامل به همراه حروف انگلیسی آن وارد شود در غیر این صورت کلیه جرایم و مسئولیت آن به عهده مسافر خواهد بود.
 • اگر بعد از خرید بلیط برای تمدید پاسپورت اقدام کرده‌اید، حتما کپی پاسپورت جدید را به ایمیل پشتیبانی آژانس ارسال کنید.
 • مسافران برای برخی از پروازهای خارجی نیازمند هستند که 24 ساعت قبل از پرواز از طریق وب سایت ایرلاین موردنظر اقدام به دریافت کارت پرواز کنند و برگه پرینت شده را همراه داشته باشند. به همین دلیل توصیه می‌شود 48 ساعت قبل از سفر هماهنگی لازم با شرکت هواپیمایی انجام شود
 • برای ورود به بیشتر کشورهای خارجی باید ویزا تهیه کرد. به همین دلیل قبل از اقدام به خرید بلیط، مسافر باید شرایط ویزای کشور مقصد و کشورهای ترانزیت (کشورهایی که در فرودگاهشان پرواز توقف دارد) را مطالعه کنند و در صورت عدم دریافت اطلاعات کافی با همکاران پشتیبانی تماس گرفته شود.
 • مسافران باید توجه داشته باشند که ترانزیت در کشورهایی آسیایی، اروپایی و آمریکایی تا 8 ساعت مورد قبول شرکت‌های هواپیمایی خواهد بود؛ در غیر این صورت برای کسب اطلاعات بیشتر با پشتیبانی آژانس تماس حاصل گردد.
 • برای کلیه پروازهایی که در کشورهای حوزه شنگن توقف دارند و مقصد نهایی، کشور غیر حوزه شنگن باشد مسافرین موظف به تهیه ویزای ترانزیت هستند حتی اگر کشور مقصد نیازی به ویزا نداشته باشد. در صورت عدم دریافت ویزای ترانزیت کلیه مسئولیت با شخص مسافر خواهد بود.
 • در صورت داشتن ویزای توریستی شینگن، باید به همان کشوری که ویزای توریستی آن را از سفارت گرفته‌اید، وارد شوید.
 • پرواز مقصدهای آمریکا مجاز به توقف در کانادا نیستند.
 • پرواز مقصدهای کانادا مجاز به توقف در آمریکا نیستند.
 • برای مقصدهای آمریکای جنوبی یا آمریکای مرکزی، در صورت توقف در حوزه شنگن و انگلستان نیاز به ویزای ترانزیت دارید.
 • در نظر داشته باشید برای پروازهایی که دو توقف در اروپا دارند و بعد به آمریکا یا کانادا سفر کنند باید حتما ویزای ترانزیت داشته باشید.
 • برای مقصد اروپا، در صورت توقف در لندن نیاز به ویزای ترانزیت انگلستان دارید.
 • در حال حاضر مسافرانی که زمان ترانزیت آن‌ها در دبی بیش از ۱۰ ساعت باشد، پذیرفته نخواهند شد و باید برای صدور مجدد بلیط اقدام کنند. اما مسافرانی که زمان ترانزیت آن‌ها در دبی کمتر از ۱۰ ساعت باشد و یا مقصد نهایی آن‌ها شهر دبی باشد مشکلی برای سفر به این شهر نخواهند داشت.
 • کلیه اتباع افغان ( دارای پاسپورت افغانستان) با هر مدرکی (ویزا و اقامت) که قصد پرواز داشته باشند باید حتما از کشور مقصد OKTB داشته باشند، در غیراینصورت از پذیرش مسافران جلوگیری خواهد شد. به علاوه مسافران افغانستانی باید شرایط ورود به ایران را داشته باشند تا درصورتیکه به هر دلیلی در کشور مقصد پذیرش نشوند بتوانند با ویزای ایران به ایران بازگردند.

قوانین کنسلی بلیط پرواز خارجی

 • مسافران برای جا نماندن از پرواز، باید به مسافت فرودگاه و ترمینال‌های ورودی و خروجی توجه داشته باشند.
 • درصورتی که مسافر کنسلی و استرداد بلیط‌های سیستمی را درخواست کند، طبق قوانین درج شده در بلیط از طرف شرکت‌ هواپیمایی انجام می‌شود. مبلغ جریمه کنسلی و کارمزد انتقال وجه از مبلغ پرداخت شده برای بلیط کسر می‌شود و باقیمانده مبلغ ، پس از استرداد وجه از طرف تامین کننده به حساب مسافر برمی‌گردد. البته پروازهای چارتری و غیرقابل استرداد شامل این قانون نمی‌شوند.
 • برای خرید بلیط در چند پرواز متوالی باید حداقل 4 ساعت بین رسیدن پرواز اول به مقصد و حرکت پرواز دوم فاصله باشد.
 • آژانس مسئولیتی در قبال کنسلی یا تعجیل و تاخیر پرواز اول که موجب نرسیدن به پرواز های بعدی گردد، ندارد و هزینه کنسلی آن به عهده مسافر خواهد بود.
 • برای امنیت بیشتر در خرید و صدور بلیط پروازهای خارجی، آژانس نیاز به بررسی بیشتر در حساب‌های کاربری مسافران دارد. به همین دلیل اطلاعات مورد نیاز از مسافران خواسته می‌شود تا هویت آنها تایید شود. در صورتی که کاربر 2 ساعت بعد از خرید بلیط احراز هویت نشود، آژانس می‌تواند حساب کاربری را مسدود کند.
 • امکان تغییر اسم مسافر وجود ندارد، پس در ورود اطلاعات دقت شود. چرا که جریمه کنسلی به عهده مسافر خواهد بود.
 • قبل از خرید بلیط، تاریخ بلیط را با تاریخ ویزا مطابقت دهید. در صورت مغایرت تاریخ‌ها مسافر مسئول خواهد بود.
 • صدور پرواز یک طرفه زمانی امکان پذیر خواهد شد که یکی از شرایط را داشته باشید:
  1- اقامت دائم یا موقت کشور مقصد
  2- ویزای بلند مدت با انقضای بیش از یک سال
  3- داشتن بلیط برای ادامه مسیر

قوانین و مقررات هتل داخلی

 • بعد از رزرو هتل و دریافت واچر؛ آژانس متعهد می‌شود که هتل در آن تاریخ برای مسافر رزرو شده باشد اما در برابر کیفیت خدماتی که هتل ارائه می‌دهد مسئولیتی ندارد.
 • زمان ورود و خروج هتل در قسمت رزرو هتلذکر شده است. در صورت عدم توجه به زمانبندی، مسئولیت آن بر عهده مسافر خواهد بود.
 • شرایط کنسلی هتل و مقدار جریمه کنسلی هر هتل متفاوت است و هنگام رزرو هتل، مسافر موظف است شرایط آن را مطالعه کند.
 • هزینه‌ی استفاده از امکاناتی که در قرارداد نیامده بر عهده مسافر است و مسافر در صورت استفاده از آن‌ها، هزینه‌ آن را مستقیما با هتل تسویه خواهد کرد. این امکانات می‌تواند شامل مواردی مانند اینترنت، استخر، جکوزی، سونا، نوشیدنی‌ها و خوراکی‌های داخل محوطه هتل یا مینی‌بار اتاق باشد.
 • با رزرو هتل از آژانس، اطلاعات رزرو مسافر برای هتل ارسال می‌شود و پس از تاییدیه نهایی هتل، واچر برای مسافر ارسال می‌شود.
 • رزرو کردن هتل از سایت آژانس، فقط رزرو هتل (دریافت واچر) را شامل می‌شود و مواردی از قبیل امکانات هتل مثل کیفیت اتاق، سرویس رستوران، قیمت غذا، ترانسفر، پارکینگ، استخر، سونا و… را در برنمی‌گیرد. از این جهت این شرکت مسئولیتی در این مورد نخواهد داشت.
 • چنانچه مسافر در زمان اقامت خود در هتل، خسارتی ایجاد کند،‌ مسئولیت آن بر عهده مسافر بوده و کلیه خسارت‌ها از مسافر دریافت خواهد شد.
 • اگر مسافر درخواست خاصی از هتل داشته باشد در زمان انجام رزرو، آژانس این درخواست را با هتل مطرح می‌کند، اما مسئولیت برآورده‌ کردن آن برعهده‌ی هتل است.
 • زمان پذیرش مسافر در هتل معمولا ساعت 14 و ساعت خروج و تحویل دادن اتاق ساعت 12 ظهر است. اگر مهمان قصد داشته باشد زودتر از زمان ثبت شده هتل را ترک کند، مبلغی بابت عدم استفاده از اتاق به مهمان برگشت داده نمی‌شود.
 • اگر مسافر قصد داشته باشد زودتر از موعد اتاق خود را تحویل بگیرد یا دیرتر از ساعت خروج، اتاق را تحویل دهد، باید از نیم‌شارژ ورود یا خروج استفاده کند که مطابق با قوانین هتل رفتار خواهد شد.
 • شرایط رزرو هتل برای بزرگسال و کودکان متفاوت است. مسافر باید هنگام خرید برای کودک خود به شرایط سنی رزرو هتل برای کودکان دقت کرده و پرداخت را انجام دهد. در غیر اینصورت ممکن است هنگام پذیرش، هتل از ورود تعداد افراد بیشتر از ظرفیت ممانعت به عمل آورد.
 • حین خرید و پرداخت وجه هتل ممکن است ظرفیت هتل انتخاب شده تکمیل شود. اگر این امر بعد از پرداخت وجه از سوی مسافر اتفاق بیفتد، مبلغ به صورت خودکار به حساب مسافر بازگردانده می‌شود و می‌تواند مجددا برای رزرو هتل دیگری اقدام کند. بنابراین کسر مبلغ از حساب به منظور دریافت قطعی واچر هتل نبوده و در صورت انصراف از خرید، مبلغ به همان حسابی که خرید از طریق آن انجام شده است، برگشت داده می‌شود.
 • در صورتی که هتل از پذیرش مهمان با وجود داشتن واچر معتبر، خودداری کند، مسافر باید با پشتیبانی آژانس ارتباط برقرار کرده تا در کوتاه‌ترین زمان مشکل حل شود. در صورت عدم پذیرش مسافر توسط هتل مورد نظر، آژانس هتلی هم ستاره با هتل قبلی پیشنهاد و جایگزین می‌کند. در صورت عدم تمایل مسافر به تغییر هتل، هزینه دریافت شده بابت آن رزرو به مسافر برگردانده می‌شود.
 • مسافرانی که از انجام سفر خود منصرف می‌شوند باید در اسرع وقت کنسلی رزرو خود را به پشتیبانی رزرو آژانس اطلاع دهند.
 • اگر مسافر رزرو را کنسل کند، استرداد هزینه رزرو فقط به شماره کارتی که از طریق آن پرداخت را انجام داده امکان پذیر است.
 • باتوجه به اینکه قانون مشترکی برای میزان و هزینه کنسلی هتل‌ها وجود ندارد و این قوانین بین هتل‌ها و شهرها در ایام مختلف سال متفاوت است، تعیین مبلغ و درصد کنسلی رزرو بر عهده هتل بوده و آژانس نقشی در تعیین میزان کنسلی ندارد.
 • تغییر تاریخ رزرو مطابق با شرایط و قوانین هتل و در صورت ممکن بودن انجام می‌شود.
 • امکان کنسلی و مقدار جریمه کنسلی بسته به زمان و هتل رزرو شده متفاوت خواهد بود. مسافر موظف است شرایط کنسلی و رزرو هر هتل را پیش از خرید به صورت موردی چک کرده و شرایط مربوط به آن را بپذیرد.
 • رزروهای ایام پیک سال مثل ایام نوروز، در اکثر مواقع کنسل نمی‌شود و هیچ مبلغی به مسافر بازگردانده نخواهد شد.

شرایط و ضوابط مربوط به هتل خارجی

 • با توجه به اینکه پس از رزرو و خرید نهایی هتل، امکان اصلاح یا تغییر مشخصات مسافر وجود ندارد و برای اصلاح اطلاعات وارد شده باید رزرو هتل را کنسل کرده و مجدد رزرو کند؛ از این رو توصیه می‌شود که مشخصات و اطلاعات به صورت دقیق و صحیح وارد شود. در صورت مغایرت داشتن اطلاعات مسافر در پاسپورت و واچر هتل، مسافر پذیرش نخواهد شد.
 • با توجه به شرایط کرونا در برخی از کشورهای مقصد، مسافران باید پیش از رزرو هتل، شرایط رزرو هتل و محدودیت‌های سفر در کشور مقصد را بررسی کند؛ در غیر اینصورت مسئولیت عواقب ناشی از آن بر عهده مسافر است.
 • هتل رزرو شده متعلق به مسافری است که مشخصات آن در سایت ثبت شده باشد و غیرقابل انتقال به دیگری است. در صورت تطابق نداشتن اطلاعات فرد با اطلاعات ثبت شده در سیستم، مسافر پذیرش نخواهد شد.
 • ممکن است هنگام رزرو و پرداخت هزینه هتل، ظرفیت هتل انتخاب شده تکمیل شود، اگر این امر بعد از پرداخت وجه از سوی مسافر اتفاق بیفتد، مبلغ به حساب مسافر برگشت داده می‌شود و می‌توانند مجدد برای رزرو هتل دیگری اقدام کنند. بنابراین کسر مبلغ از حساب به منظور دریافت قطعی واچر هتل نبوده و در صورت انصراف از خرید، مبلغ به همان حسابی که خرید از طریق آن انجام شده است، برگشت داده می‌شود.
 • ساعت ورود و خروج مسافر از هر هتل متفاوت بوده و بر اساس قوانین و شرایط هتل مورد نظر است؛ از این رو مسافر موظف است قبل از رزرو از ساعت دقیق ورود به هتل آگاهی پیدا کند و در صورت نیاز به ورود زودتر از زمان مقرر یا خروج دیرتر از زمان اعلام شده باید از قبل با هتل هماهنگ کند.
 • شرایط رزرو هتل برای بزرگسال با کودکان متفاوت است. مسافر باید هنگام خرید برای کودک خود به شرایط سنی رزرو هتل برای کودکان دقت کرده و پرداخت را انجام دهد. در غیر اینصورت ممکن است هنگام پذیرش، هتل از ورود تعداد افراد بیشتر از ظرفیت خودداری کند.
 • امکان تغییر تاریخ رزرو وجود ندارد و برای ایجاد تغییر باید رزرو جدید با شرایط و قیمت جدید انجام شود.
 • رزرو اتاق برای افرادی که به سن قانونی نرسیده‌اند و به تنهایی قصد اقامت در هتل را دارند بستگی به قوانین و مقررات هتل و کشور محل اقامت دارد. در صورت عدم دقت به شرایط سنی اقامت در برخی هتل‌ها که قوانین خاصی در مورد شرایط سنی کودکان دارد، تمامی مسئولیت‌ها بر عهده مسافر است.
 • آژانس هیچگونه مسئولیتی در برابر رزرو هتل افرادی که ممنوع‌الخروج بوده یا در بدو ورود به کشور مقصد، مقامات محلی آن کشور از ورودشان جلوگیری کرده است، ندارد.
 • زمان پذیرش مسافر در هتل معمولا ساعت 14:00 است. اگر مسافر به هردلیلی قصد تحویل اتاق بعد از ساعت 12 شب داشته باشد باید این مساله را اطلاع دهد. در غیر این‌صورت ممکن است هتل رزرو مسافر را NO-SHOW تلقی کرده و رزرو را باطل کند.
 • رزرو هتل فقط شامل رزرو اتاق به تعداد شب اقامت و افراد است و مواردی مثل حمل و نقل فرودگاهی، پارکینگ، حمل و نقل شهری و… را در بر نمی‌گیرد. همچنین صندوق امانات، مینی‌بار، استفاده از استخر و سونا، نگهداری کودک و… در اکثر هتل‌ها برعهده مسافر بوده و شامل هزینه اضافه می‌شود.
 • چنانچه مسافر در زمان اقامت خود در هتل، خسارتی ایجاد کند،‌ مسئولیت آن بر عهده مسافر بوده و کلیه خسارت‌ها از مسافر دریافت خواهد شد. برخی از هتل‌ها مبلغی را تحت عنوان وجه تضمین از مهمان دریافت می‌کنند تا در صورت بروز هرگونه خسارت، از وجه تضمین کسر کنند.
 • توجه داشته باشید که در برخی از هتل‌ها همراه داشتن کارت اعتباری بین‌المللی برای پرداخت وجه تضمین، مالیات شهری و هزینه‌های دیگر هتل الزامی است. از این رو قبل از پرداخت وجه رزرو هتل مسافر باید تمامی قوانین و مقررات آن را مطالعه کند.
 • هتل‌هایی که در قوانین کنسلی آن‌ها شرایط غیرقابل استرداد (NON-REFUNDABLE) قید شده است به هیچ عنوان پس از رزرو امکان تغییر یا استرداد وجود ندارد و در صورت کنسلی مبلغ رزرو به صورت کامل سوخت می‌شود.
 • هنگام مراجعه به پذیرش هتل ارائه واچر هتل به همراه مدارک شناسایی معتبر الزامی است.
 • در صورتی که هتل از پذیرش مهمان با وجود داشتن واچر معتبر به دلایلی غیر از موارد ذکر شده خودداری کند، مسافر باید با پشتیبانی آژانس ارتباط برقرار کرده تا در کوتاه‌ترین زمان مشکل حل شود. در صورت عدم پذیرش مسافر توسط هتل مورد نظر، آژانس هتلی هم ستاره با هتل قبلی پیشنهاد و جایگزین می‌کند. در صورت عدم تمایل مسافر به تغییر هتل، هزینه دریافت شده بابت آن رزرو به مسافر برگشت داده می‌شود.
 • با توجه به شیوع کرونا، برخی از هتل‌ها هنگام ورود از مسافران بیمه‌نامه مسافرتی با پوشش کرونا می‌خواهند، از این رو قبل از رزرو قوانین هتل به صورت کامل مطالعه شود.
 • رعایت مقررات کشور مقصد و اخلاقیات در طول سفر توسط مسافر الزامی است. عواقب هرگونه تخلف از سوی مسافر و به همراه داشتن دارو یا مواردی که استفاده از آن در کشور مقصد غیرمجاز بوده، بر عهده مسافر خواهد بود.
 • اتاق‌های سه تخته با توجه به شرایط هر هتل متفاوت است. رزرو اتاق‌های سه تخته ممکن است شامل یک اتاق با سه تخت استاندراد یا یک اتاق دو تخته همراه با تخت اضافه یا کاناپه تختخواب شو باشد.
 • اندازه اتاق و انتخاب طبقه اتاق‌ها بستگی به ظرفیت و شرایط هتل در زمان پذیریش مسافر دارد.
 • در برخی از کشورها مبلغی به عنوان مالیات توریست، مالیات شهری و… به ازای هر شب اقامت از مسافران دریافت می‌شود؛ از این رو پرداخت این مبلغ برعهده مسافر خواهد بود.
 • تمامی اطلاعات درج شده در سایت مثل مشخصات اتاق‌ها، رستوران، نقشه هتل، ترانسفر فرودگاهی، اینترنت، سونا و استخر، عوارض و مالیات، حق سرویس، صبحانه و وعده‌های غذایی، امکانات هتل و… توسط هتل و تامین‌کننده‌های هتل تهیه می‌شود. از این رو مسئولیت مربوط به صحت اطلاعات برعهده هتل یا کارگزار است.
 • کارمزد کنسل کردن واچر هتل مبلغ 1.500.000 ریال می‌باشد که جریمه کنسلی اضافه می‌گردد.

شرایط عمومی بیمه نامه مسافرتی سامان

 • برای دریافت بیمه نامه مسافرتی، مسافر باید به سایت آژانس مراجعه کند و برای خرید بیمه مورد نظر اطلاعات شخصی و سفر را وارد کند.
 • در صورتی که اطلاعات شخصی مسافر (نام و نام خانوادگی، سن، تاریخ تولد) اشتباه وارد شده باشد، امکان اصلاح آن وجود دارد. در حالی که اگر شماره پاسپورت مسافر اشتباه وارد شده باشد، امکان اصلاح آن وجود ندارد. در صورت مغایرت اطلاعات، می‌توانید با همکاران پشتیبانی آژانس تماس بگیرید.
 • به دلیل گسترش ویروس کرونا، بسیاری از کشورها برای مسافران، لزوم خرید بیمه مسافرتی با پوشش کرونا را الزامی کرده‌ است.

قوانین بیمه

 • بیمه مسافرتیبرای کلیه افراد بالای 60 سال الزامی است که هزینه آن به صورت جداگانه از مسافر دریافت می‌شود.
 • خدمات بیمه مسافرتی این سایت ویژه مسافرین دارای پاسپورت ایرانی است.
 • بیمه‌نامه‌ها فقط در صورتی که مبدا سفر ایران باشد معتبر و قابل استفاده هستند.
 • لطفا توجه داشته باشید بیمه‌نامه‌هایی که بعد از تاریخ سفر و بعد از خروج از کشور خریداری می‌شوند فاقد اعتبار هستند.
 • برای مسافران گرامی بالای 75 سال در زمان سفر،در حوزه کشورهای آسیایی و آفریقایی امکان خرید بیمه‌نامه وجود ندارد.
 • برای مسافران گرامی بالای 80 سال در زمان سفر،در حوزه شنگن و کشورهای آمریکایی و کانادا امکان خرید بیمه نامه وجود ندارد.
 • در صورت ریجکت شدن ویزا یا کنسل شدن سفر، مسافر می‌تواند با همراه داشتن برگه ریجکتی از سفارت و اصل پاسپورت، بیمه‌نامه را کنسل کند.
 • درصورت بروز هر گونه خطا در حین پرداخت برای خرید خدمات بیمه مسافرتی و اختلالات ناشی از سامانه‌های پرداخت (درگاه بانکی) و سیستم‌های رزرواسیون بیمه سامان، این شرکت هیچگونه مسئولیتی در قبال خریدهای ناموفق نخواهد داشت.

اعتبار بیمه نامه

 • با توجه به اینکه تمامی بیمه‌نامه‌ها 6 ماه اعتبار دارند، در صورت خریداری بیمه‌نامه مسافرتی 1 ساله، مسافر باید برای تمدید آن هر شش ماه اقدام کند.
 • از زمانی که مسافر برای خرید بیمه‌نامه مسافرتی اقدام و تاریخ سفر خود را مشخص کند، 92 روز فرصت دارد که برای دریافت هزینه‌های بیمه اقدام کند.

استرداد بیمه نامه مسافرتی

 • مسافر تا زمانی که از تاریخ سفر نگذشته باشد می‌تواند برای استرداد هزینه بیمه‌نامه مسافرتی اقدام کند. البته، لازم است که مسافر کپی از تمامی مدارک سفر (پاسپورت و ویزا) را ارائه دهد.
 • در صورت کنسلی بیمه مسافرتی، وجه پرداخت شده با کسر کارمزد کنسلی، به حساب کاربری مسافر بازگردانده می‌شود.